2021. július 9-én délelőtt 10 órakor kezdődött a Gyógyszerésztudományi Kar gyógyszerészdoktor-avató ünnepi tanácsülése a Szegedi Tudományegyetem József Attila Tanulmányi és Információs Központ kongresszusi termében. A rendezvény a járványügyi korlátozások miatt a megszokottnál szűkebb körben zajlott; az avatandóknak csak két hozzátartozója vehetett részt az ünnepségen, a Gyógyszerésztudományi Kar oktatói közül csak a professzorok, míg az egyetem többi karáról kizárólag az avatótanács tagjai kaptak meghívót. Mindazok, akik nem tudtak részt venni, az élő videóközvetítésnek köszönhetően az SZTE YouTube csatornáján követhették az eseményeket.
Ünnepélyen köszöntötték 2021. július 5-én a Szegedi Tudományegyetem karainak, intézeteinek, tanszékeinek, klinikáinak és intézményeinek új vezetőit és kitüntetettjeit. Az elismeréseket Prof. Dr. Rovó László rektor és Dr. Fendler Judit kancellár adta át.
A Szegedi Tehetséggondozó Tanács megalakulásának 15. évfordulója alkalmából idén mintegy kétszázan részesülhettek támogatásban az SZTE hallgatói közül. 3 Év Tehetsége díjat, 17 arany, 29 ezüst és 61 bronz fokozatú Talent ösztöndíjat ítéltek oda a hallgatóknak, emellett az Év Sportolója és az Év Művészei címet is kihirdették.
A kérdőívek 2021. július 17-ig tölthetők ki. A hallgatói visszajelzések a képzés minőségbiztosítása érdekében rendkívül fontosak.
Nemzetközileg kiemelkedő tudományos teljesítményéért, a tudomány, az oktatás és az utánpótlás-nevelés terén kifejtett értékteremtő tevékenysége elismeréseként köszönte meg Fülöp Ferenc akadémikus, az SZTE GYTK Gyógyszerkémiai Intézet professzorának munkáját a SZAB elnöksége.
Gratulálunk minden hallgatónak, aki teljesítette az államvizsgát! Karunkon idén június 8-16. között zajlott a záróvizsgák gyakorlati és elméleti része. Hallgatóink a hagyományokhoz híven a Dugonics téri szökőkútban fürdőzve ünnepelték meg a sikeres vizsgát.
Elismerő oklevelet kapott az SZTE GYTK Hallgatói Önkormányzata a koronavírus-járvány elleni védekezés alatt végzett szervezői tevékenységéért.
A nemzeti felsőoktatási ösztöndíj egy teljes tanévre pályázható, azaz 10 hónapra szól, összege 40.000,- forint havonta. A Moduloban kitöltendő azonos űrlapon lehet pályázni a kiemelt tanulmányi ösztöndíjra is.
A Szegedi Tudományegyetem gyógyszerész PhD hallgatója, Pamlényi Krisztián egy olyan gyógyszerelési módszert dolgozott ki allergiások számára, amelynek számos előnye van: nem kell lenyelni, gyorsan fölszívódik, és nagyon nagy mértékben, 80 százalékban képes hasznosítani a hatóanyagot. A fiatal kutató az SZTE Innovációs Díj 2020-on a Leginnovatívabb PhD munkáért járó díjat nyerte el.
Mély megrendüléssel tudatjuk, hogy Dr. Regdon Gézáné szakgyógyszerész, a Gyógyszertechnológiai Intézet volt oktatója, nyugalmazott adjunktusa, türelemmel viselt, hosszú betegség és szenvedés után 2021. május 19-én hajnalban csendesen elhunyt.
Tóth Eszter 3. helyezést ért el a 2021. május 14-én megrendezett Év Gyógyszerészhallgatója – Gyógyszerészi Gondozási, Betegtanácsadási Versenyen.
Egyes kender alapú termékek jogi szabályozását is megváltoztathatja egy nemrég megjelent tudományos cikk. Csupor Dezső egyetemi docens (SZTE Gyógyszerésztudományi Kar) kutatói ötlete nyomán elsőként kerestek választ a kérdésre: Mi történik az e-cigarettában elpöfékelt kenderszármazékkal, a CBD-olajjal?
Kíváncsi vagy, milyen az élet a gyógyszeriparban? Érdekel, milyen lehetőségeket rejt az ipari terület és szeretnéd megtudni, hogy milyen kihívások várnak Rád? Jelentkezz!
A pályázat célja az egyetem azon kutatóinak, valamint hallgatóinak támogatása, akik az egyetemhez kötődő kutatómunkájuk során olyan tudományos eredményt, innovatív megoldást dolgoztak ki, amely szellemi alkotásnak minősül és üzleti szempontból hasznosítható lehet.
A Fulbright Magyar-Amerikai Oktatási Csereprogram évente 25-30 amerikai oktató, kutató és posztgraduális egyetemi hallgató számára kínál ösztöndíj lehetőséget magyar felsőoktatási- és kutatóintézetekbe a tudományok és művészetek valamennyi területén.
Az amerikai szakemberek az ún. Fulbright U. S. Scholar Catalog of Awards online pályázati kiírásban tájékozódhatnak a világ 150 országában meghirdetett Fulbright ösztöndíjakról.
A Magyarországra vonatkozó pályázati kiírást a magyar intézmények igényeinek felmérése alapján készítjük: évente felmérjük, hogy milyen amerikai szakemberekre van szükség az országban, és ennek alapján hirdetjük meg az ösztöndíj lehetőségeket a következő tanévre.
Célunk, hogy a pályázati kiírás tükrözze a hazai tudományos, oktatási és kulturális élet igényeit.
A következő kiírás 2025. február 1-jén jelenik meg, a pályázati határidő pedig várhatóan 2025. szeptember közepe lesz.
Az előző pályázati ciklus már lejárt katalógusa a következő linken található:
Fulbright U.S. Scholar Catalog of Awards for Hungary AY 2025-2026
Ezt frissítjük majd az újabb felmérés alapján.
Egy online kérdőív segítségével most is szeretnénk felmérni, hogy intézményük/tanszékük milyen amerikai szakemberrel dolgozna szívesen együtt a 2026-2027-es tanévben.
Az online kérdőív a következő linken érhető el:
University Request Form for a U.S. Fulbright Scholar, AY 2026-2027
Kérjük, hogy a kérdőívet angol nyelven töltsék ki, és hogy annak a tanszékvezetőnek vagy más illetékes személynek az elérhetőségét adják meg benne, aki sikeres pályázat esetén az ösztöndíjas szakmai fogadója lesz.
Kérjük továbbá, hogy ezt a kérdőívet intézményében minél szélesebb körben terjeszteni szíveskedjék.
Kitöltési határidő: 2024. november 20.
Minden beküldött igényt továbbítunk az amerikai Institute for International Education (IIE) partnerintézményünknek, de ez még nem jelenti azt, hogy minden területre lesz amerikai pályázó vagy ösztöndíjas jelölt. Ha ismer olyan amerikai szakembert, akit szívesen meghívna intézményébe, kérem hívja fel figyelmét a Fulbright pályázati lehetőségre.
További kérdés esetén szívesen állok rendelkezésére.
Együttműködését köszönöm.
Üdvözlettel,
Sas Annamária
Amerikai Programfelelős
Magyar-Amerikai Fulbright Alapítvány
Az Ujvári János diplomadíj-pályázat célja segíteni a felsőoktatási tanulmányaik végéhez közeledő hallgatókat, hogy diplomadolgozatuk témáját megfelelő szakmai támogatás mellett szellemitulajdon-védelmi szempontból is megvizsgálják, és feltérképezzék az általuk választott téma szellemitulajdon-védelmi vonatkozásait, illetve oltalmazhatósági lehetőségeit.
Mély megrendüléssel tudatjuk, hogy Prof. Dr. Paál Tamás szakgyógyszerész, a kémiai tudomány kandidátusa, a Gyógyszertechnológiai és Gyógyszerfelügyeleti Intézet professor emeritusa, az Országos Gyógyszerészeti Intézet korábbi főigazgatója 2021. március 27-én elhunyt.
Elindult a gyógyszerészképzésre jelentkezőket összefogó és segítő Facebook-csoport, a SZINTE GYTK - SZTE 2021-es évfolyam
Örömmel várjuk tavasszal, áprilisban megrendezésre kerülő GCP tanfolyamunkra a klinikai vizsgálatokban érintett orvos, szakorvos, gyógyszerész, szakgyógyszerész, biológus, vegyész, mérnök, egészségügyi szakszemélyzet kollégáinkat!
A gyógyszerkutatás és -gyártás varázslatos, zárt világ, ahova látogatók nem, vagy csak kivételes esetben léphetnek be. Kíváncsi vagy a gyógyszeripar folyamataira, működésére? Első kézből kaphatsz választ kérdéseidre az Egis Gyógyszergyár Zrt. egyszemeszteres kreditpontos egyetemi képzésén.
Szabó Réka Eszter, Kószó Noémi, Szatmári Péter és Rajsli Áron nyerte el a 10 hónapra szóló havi 10 000 Ft összegű ösztöndíjat.
A Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kara, Fogorvostudományi Kara, Gyógyszerésztudományi Kara és Egészségtudományi és Szociális Képzési Kara 2020. november 11-13. között tartotta közös Őszi Tudományos Diákköri Konferenciáját.
Véget ért a GYTK Hallgatói Önkormányzata által szervezett fotópályázat. A beérkezett pályaműveket a közönségszavazatok alapján díjazták. Szoros küzdelemben az alábbi végeredmény született:
Karunk 2020. november 19-én rendezte meg az ezévi TDK-konferenciát online formában.
A járvánügyi előírások betartásával karunk 2020. november 7-én (szombaton) 10 órai kezdettel nyílt napot tart a gyógyszerészképzés iránt érdeklődő középiskolások számára.
Dr. Iván János gyémántdiplomás gyógyszerész, a Gyógyszerhatástani és Biofarmáciai Intézet nyugalmazott egyetemi adjunktusa 2020. október 11-én, 85 éves korában örökre megpihent. Emlékét tisztelettel megőrizzük.
A hazai gyógyszerésztudomány és -közélet legjelentősebb rendezvénye a Congressus Pharmaceuticus Hungaricus (CPH). A CPH XVI. megrendezésére 2020. szeptember 10-12. között került sor, a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság (MGYT) online szervezésében.
A megnyitó fénypontja a Társaság legmagasabb presztízsű kitüntetéseinek átadása volt. A kitüntetettek között örömmel köszöntjük szegedi kollégáinkat, akiknek szívből gratulálunk, jó egészséget és további sikeres munkát kívánunnk.
A GYTK Kabay János Szakkollégiumának tagjai részt vettek a NYATA-n, a Szakkollégiumi Mozgalom több évtizedes hagyománnyal rendelkező, évenkénti találkozóján.
A Patika Plus Gyógyszertárak pályázatot hirdet olyan, az SZTE Gyógyszerésztudományi Karán tanuló hallgatóknak, akik a diploma megszerzését követően közforgalmú gyógyszertárban szeretnének elhelyezkedni.
Gyógynövények – Kihívások és lehetőségek címmel rendezett nyári egyetemet a Portói Egyetem Gyógyszerésztudományi Karának Farmakognóziai Intézete július 13-17. között. A gyógynövények iránt érdeklődő hallgatóknak rendezett nyári egyetemről Szabó Réka Eszter írt rövid összefoglalót. Akit érdekelnek a hasonló lehetőségek, kövesse a EUGLOH honlapját és Facebook-oldalát!
Portói nyári egyetem a gyógynövények bűvöletében
Gyógynövények – Kihívások és lehetőségek címmel rendezett nyári egyetemet a Portói Egyetem Gyógyszerésztudományi Karának Farmakognóziai Intézete július 13-17. között. A EUGLOH-nak köszönhetően nemcsak portugál egyetemek diákjai, hanem a négy társegyetem diákjai is részt vehettek az eseményen. Néhányan a Paris-Saclay és a Szegedi Tudományegyetem hallgatói közül éltünk is ezzel a lehetőséggel.
2020 szeptemberében 104 elsőéves gyógyszerészhallgató kezdheti meg tanulmányait a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karának magyar nyelvű képzésén.
Sok sikert, kellemes egyetemi éveket kívánunk valamennyiüknek!
Az öt európai egyetem (Université Paris-Saclay, Ludwig-Maximilians-Universität München, Lunds Universitet, Universidade do Porto és Szegedi Tudományegyetem) szövetségével létrejött EUGLOH rendszeresen szervez közös kurzusokat, amelyeken karunk hallgatói is ingyenesen részt vehetnek. Az alábbiakban Szabó Réka Eszter gyógyszerészhallgató beszámolója olvasható. Akit érdekelnek a hasonló lehetőségek, kövesse a EUGLOH honlapját és Facebook-oldalát!