Díszdoktorokat avattak az Egyetem Napján, átvette egyetemi tanári kinevezését Karikó Katalin
A Dugonics téri Rektori Hivatal dísztermében tartották az ünnepi szenátusi ülést, amelyen beszédet mondott Prof. Dr. Rovó László rektor. Beszédében kitért arra, hogy az Egyetem Napján a Szegedi Tudományegyetem születésnapját ünnepeljük, miközben tisztelgünk elődeink és a jelen lévő díjazottak előtt. Kiemelte, hogy fontos megoldást találnunk jelenünk globális problémáira; egyetemünkön nemzetközileg elismert tudósok dolgoznak, köztük vannak fizikusok, földtudománnyal, lézerekkel és zöld energiával foglalkozók, de kutatóink jelentős áttöréseket érnek el a mesterséges intelligencia és az orvostudomány területén is. Dr. Rovó László beszédében kitért a Nobel-díjas Karikó Katalin mRNS-kutatásaira, amely forradalmasítja az orvostudományt; e területen pedig a Szegedi Tudományegyetemen is aktív kutatások folynak. A rektor gratulált a díjazottaknak, és elmondta: egyetemünk hallgatói, kutatói, oktatói és munkatársai a tiszta igazság és tudás keresésével mind egy jobb világért dolgoznak.
Díszdoktorokat avattak a világ több tájáról
Az ünnepségen az SZTE díszdoktorává avatták Kent Cartwright irodalomtörténész professzort a Marylandi Egyetemről, Bernhard Homey bőrgyógyász professzort a Düsseldorfi Egyetemről, Albert Zink antropológus, múmiakutató professzort a Lajos–Miksa Egyetemről (Ludwig-Maximilians Universitat) és Drew Weissman immunológus professzort a Pennsylvaniai Egyetemről.
Ugyanakkor karunk vonatkozásában díszdoktorrá avatták Sami Ahmed Khalid farmakognóziai professzort a Szudáni Tudományos és Technológiai Egyetemről. Prof. Sami A. Khalid 1972-ben szerezte gyógyszerészi diplomáját a Szegedi Orvostudományi Egyetemen, majd 1982-ben doktori fokozatot kapott a Glasgow-i Strathclyde Egyetemen. 1987 és 1988 között a Humboldt Alapítvány ösztöndíjasaként dolgozott a németországi Ruhr Egyetemen. 1988-ban hazatért Szudánba, ahol a Khartoumi Egyetem Farmakognóziai Intézetének vezetője és a Gyógyszerésztudományi Kar dékánja lett, később pedig a Tudomány és Technológia Egyetemen töltött be vezető szerepet.
Kutatásai a növényi másodlagos metabolitokra összpontosítottak, különösen a protozoon fertőzések elleni vegyületekre (malária, leishmaniasis, trypanosomiasis, mycetoma). Az afrikai kontinens egyik vezető fitokémikusaként jelentős nemzetközi elismerést szerzett a trópusi, elhanyagolt betegségek kezelésére alkalmas új természetes vegyületek felfedezésével. Szakmai karrierje során folyamatosan együttműködött a Szegedi Egyetem Farmakognóziai Intézetével, és szoros kapcsolatot ápolt a Gyógyszerésztudományi Karral.
Pro Universitate-díj
Az Egyetem Szenátusa több kiemelkedő egyetemi oktatót Pro Universitate-díjban részesített. Ezen díjat azon személyek kaphatják, akik az egyetemi oktatás, kutatás, az egyetemvezetés és annak fejlesztése, valamint az Egyetem hazai és nemzetközi intézményi, szakmai, gazdasági kapcsolatainak, együttműködésének kialakítása és ápolása, az egyetemi oktatás és kutatás háttérfeladatainak ellátása területén kiemelkedő érdemeket szereztek.
A díjátadón Karunkról Prof. Dr. Zupkó István vehette át ezen díjat, kiemelkedő oktatói és publikációs teljesítménnyéért. Jelenleg a Gyógyszerhatástani és Biofarmáciai Intézet intézetvezetőjeként dolgozik, azonban ezen túlmenően két vezetői cikluson keresztül a Gyógyszerésztudományi Kar dékánhelyettese, majd két vezetői cikluson keresztül a Kar dékánja volt. Irányítása alatt a Karon jelentős infrastrukturális és szakmai fejlesztések történtek, új szakkal és szakképzésekkel bővült a Kar oktatási profilja.
Év kutatója elismerő oklevél
Az oklevelet az a Szegedi Tudományegyetemmel munkaviszonyban álló, kiemelkedő kutatómunkát végző egyetemi polgár kaphatja, akinek nagy horderejű műszaki alkotásai, tudományos eredményei, kimagasló publikációs tevékenysége, iskolateremtő munkássága, vagy a hazai és nemzetközi tudományos életben betöltött szerepe példaként állítható az Egyetem polgárai elé.
Ezen díjat karunk egytemi tanára, Prof. Dr. Csupor Dezső vehette át. Prof. Dr. Csupor Dezső, az MTA doktora. A gyógynövények és növényi hatóanyagok biztonságosságának és hatásosságának fitokémiai és farmakológiai értékelése terén végzett kiemelkedő tudományos tevékenységet. Több nemzetközi szervezet munkájában (EMA, ESCOP) vett részt, pályázati tevékenysége sikeres. A tudománynépszerűsítés, áltudományok elleni fellépés terén kifejtett munkássága példaértékű.
Év fiatal kutatója elismerő oklevél
Az elismerő oklevelet a Szegedi Tudományegyetemmel munkaviszonyban álló, 40. életévét be nem töltött egyetemi polgár kaphatja, akinek kiemelkedő műszaki alkotásai, tudományos eredményei, kimagasló publikációs tevékenysége, iskolateremtő munkássága vagy a hazai és nemzetközi tudományos életben betöltött szerepe példaként állítható az Egyetem polgárai elé.
Az oklevelet karunkról Dr. Katona Gábor vehette át, aki okleveles gyógyszerészként 2013 óta van munkaviszonyban a Szegedi Tudományegyetemen, 2023-ban habilitált és ez évtől docensi munkakörben végez oktató-kutató munkát a Gyógyszertechnológiai és Gyógyszerfelügyeleti Intézetben. Három szakvizsgával rendelkezik; szakdolgozati témák, TDK és PhD hallgatók témavezetője, számos díj birtokosa, kutatási projektek közreműködő kutatója. 73 cikk szerzője (27 esetben első vagy utolsó szerző), Hirsch indexe: 16; aktív résztvevője a tudományos közéletnek.
Pro Laudande Promotione-díj
A Pro Laudande Promotione-díjat olyan személyek kaphatják, akik a PhD-fokozatot a Szegedi Tudományegyetemen szervezett képzést követően szerezték meg, és valamennyi követelményt kiemelkedő színvonalon teljesítettek. A díj adományozásáról a Tudományterületi Doktori Tanácsok javaslatai alapján az Egyetemi Doktori Tanács dönt.
A Pro Laudande Promotione-díjat karunkról Dr. Sipos Bence vehette át. 2020-ban szerzett gyógyszerészdoktori diplomát (summa cum laude) a Szegedi Tudományegyetemen, melyet követően bekapcsolódott a doktori képzésbe. Tanulmányai során kiemelkedő színvonalon teljesítette a publikációs követelményeket, számos előadást tartott, díjakat nyert és értekezését 2023. májusában védte meg 100%-os eredménnyel. Jelenleg a Gyógyszertechnológiai és Gyógyszerfelügyeleti Intézetben dolgozik egyetemi tanársegédként, aktív és lelkes résztvevője az oktató-kutató munkának.
A díjátadó teljes cikke az alábbi linken, további képek az átadóról pedig az alábbi galériában érhetőek el.