A tantárgy rövid áttekintést nyújt mindazokról a tradicionális eljárásokról, amelyeket a gyógyítás és betegségmegelőzés céljából évszázadok óta alkalmaznak.
Egyaránt foglalkozik a bizonyítékokon alapuló orvoslás szempontjaival összhangban levő gyógymódokkal és a tudományosan nem alátámasztott, de széles körben elterjedt eljárásokkal is. A mindkét oldal bemutatásának az a célja, hogy biztos alapokon nyugvó értékítéletet adjon az egyes módszerek terápiás értékeiről és veszélyeiről. Ezáltal a megszerzett ismeretek védelmet nyújthatnak a gyógyszerészek számára a természetgyógyászatban rejlő tudománytalan és a beteg egészségét veszélyeztető eljárások elkerülése érdekében. Rövid tematika:
a. Bizonyítékokon alapuló orvoslási szemlélet által megerősített módszerek: Általános bevezető (A komplementer gyógymódok meghatározása, viszonya a tudományossághoz, A komplementer gyógymódok MTA felosztása Magyarországon, kifejezések, betegek, leggyakoribb alkalmazási indikációk).
Fizioterápia (Termoterápia. Fényterápia. Elektro- és ultrahang terápia Hidroterápia Balneoterápia. Mozgásterápia. Klímaterápia), Masszázskezelés. Táplálkozásterápia (A tápláltságot befolyásoló tényezők. Szénhidrátok, fehérjék. Zsírok, vitaminok Nyomelemek, probiotikumok. Táplálkozási piramis. Az arterioszklerózis, hipertónia, fekélybetegségek, bélrendszeri betegségek, diabetes mellitus, köszvény és vesebetegség diétája. Gyógyböjt.), Fitoterápia szempontjai)
b. Bizonyítékokon alapuló orvoslási szemlélettel részben vagy egyáltalán meg nem erősített módszerek:
Manuálterápiás eljárások (Oszteopátia. Kiropraktika. Alexander technika.), Homeopátia, Kínai gyógyászat, Indiai gyógyászat, Kreatív és érzékelési terápia, Aromaterápia, Pszicho-szomato-terápia, Gyógyító érintés.
Gyógyszerhatástani és Biofarmáciai Intézet
Szegedi Tudományegyetem
Gyógyszerésztudományi Kar
6720 Szeged Eötvös utca 6.