2024_katharina_matzko-hollenbach

Elhunyt Dr. Katharina Matzkó-Hollenbach, az SZTE Gyógyszerésztudományi Karának címzetes egyetemi docense

2024. szeptember 17.
2 perc

Megrendüléssel tudatjuk, hogy dr. Katharina Matzkó-Hollenbach, a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karának címzetes egyetemi docense, 2024. július 18-án elhunyt. Hamvait 2024. augusztus 22-én helyezték örök nyugalomra, Berlinben.

Katharina Matzkó-Hollenbach 1975-ben a Greifswaldi Egyetemen szerzett gyógyszerészi oklevelet. Ezt követően ösztöndíjat nyert, aspirantúra megszerzése céljából, a Szegedi Orvostudományi Egyetem Gyógyszertechnológiai Intézetébe. 1976 és 1980 között Dr. Kedvessy György professzor irányításával kutatómunkát végzett gyógyszer-hatóanyagok polimorfiája témakörben. 1980 januárjában védte meg kandidátusi disszertációját a Magyar Tudományos Akadémián. A kandidátusi fokozat megszerzését követően Szegeden az Egyetemi Gyógyszertárban, a Galenusi részleg vezetője volt. Bekapcsolódott a Gyógyszertechnológiai Intézet (jelenleg Gyógyszertechnológiai és Gyógyszerfelügyeleti Intézet) oktató munkájába is. 1988-ben visszatért Németországba, ahol a Sandoz cégnél dolgozott különböző gyártási részlegek vezetőjeként. 1992-től 2009-ig, nyugdíjba vonulásáig, a Novartis Wehr-i üzemében a kenőcs (Voltaren) részleg vezetője volt. 2009-től a Novartis tudományos tanácsadójaként dolgozott.

Németországba való visszatérése után kötődése mindvégig megmaradt a Szegedi Tudományegyetemmel, ezen belül is a Gyógyszertechnológiai Intézettel. Szervezte és vezette a szegedi gyógyszerészhallgatók németországi gyári gyakorlatát (Novartis-Wher és Basel). Bekapcsolódott a Gyógyszertudományok Doktori Iskola munkájába. A Gyógyszertechnológia programban résztvevő PhD hallgatók részére vizsgával záródó, angol nyelvű kurzust vezetett „Process Analytical Technology” címmel. Magánadomány formájában támogatta a PhD képzéssel kapcsolatos műszerek beszerzését. Férje (dr. Matzkó László egyetemi adjunktus) hagyatékából nagyértékű könyveket adományozott az SZTE Klebelsberg Kuno Könyvtárának. A könyveket 2023-ban személyesen hozta el és adta át a Könyvtár részére.

Sok emlék fűzte Szegedhez és általában Magyarországhoz. Órákat töltött a Tisza partján, különösen a „Sárga” emlékeztette őt a régi időkre. Nagy álma volt egy erdélyi körutazás, amire már nem kerülhetett sor.

Kedves Kati! Nyugodjál békében! Nem felejtünk!

Révész Piroska emerita professzor

SZTE Gyógyszertechnológiai és Gyógyszerfelügyeleti Intézet