2024_Kabay_nyar

Szakkolisnak lenni jó! – Mit csináltak a Kabay János Szakkollégium tagjai a 2023/24-es tanév tavaszi félévében?

Beszámoló az ország első gyógyszerészhallgatókat tömörítő szakkollégiumának munkájáról.

A Kabay János Szakkollégium tagjai számára a 2023/24-es tanév második féléve is sok érdekes programot tartogatott.

A szemesztert a Kabay Nyílt Nappal indítottuk, amelyen az érdeklődők feltehették a Szakkollégiummal kapcsolatos kérdéseiket. Néhány igazán lelkes elsőéves hallgató is részt vett, akikre nagyon számítunk szeptembertől, mint jövendőbeli tagokra.

Ebben a félévben egy új tag csatlakozott hozzánk, akit a közgyűlést követő társasjátékesten jobban megismerhettünk, és ő is gyorsan beilleszkedhetett kis csapatunkba.

Természetesen előadásokból sem volt hiány!

A félévet egy nyílt előadással nyitottuk, amelyen dr. Csapi Bence szakgyógyszerész beszélt a gyógyszerekkel kapcsolatos tévhitekről, illetve megosztotta velünk saját patikai tapasztalatait is. Egy kellemes hangulatú előadásnak lehettünk szem- és fültanúi. Mindannyiunk meglepetésére még egy diákokból álló tévéstáb is felbukkant, hogy interjút készítsen az előadóval. Második nyílt előadásunkon innovatív nazális kortikoszteroid-bejuttatási módszerekről hallhattunk a zágrábi egyetem kutatójától, dr. Laura Nižić Nodilotól; ezen a rendezvényen, mivel angol nyelvű volt, a kar nemzetközi hallgatói is részt tudtak venni. A harmadik nyílt előadást dr. Csupor Dezső, az SZTE Klinikai Gyógyszerészeti Intézetének vezetője tartotta, és témája a kender és a CBD volt. Érdeklődőkből nem volt hiány egyik eseményen sem.

Az első zárt előadást dr. Kaszaki József, az SZTE SZAOK Sebészeti Műtéttani Intézet docense tartotta, aki bevezetett minket az állatkísérletek minden szegmensébe, illetve különböző kutatásetikai kérdések is szóba kerültek. Az ezt követő héten dr. Kiss Rita, a Sába márkanéven forgalmazott, természetes alapú kozmetikumokat fejlesztő és gyártó cég tulajdonosa jött el hozzánk Budapestről. Elmesélte, hogyan alapították meg szülei a céget, illetve bemutatta, hogyan is zajlik a termékfejlesztés, honnan merítenek ötletet. Harmadik alkalommal dr. Barna Ferenc, volt Kabay szakkollégista számolt be a Goodwill Pharma Kft.-ben szerzett tapasztalatairól, saját munkájáról, így tagjaink közelebb kerülhettek a farmakovigilanciához.

A mindennapok színesebbé tételére több eszközt is bevetettünk. Ismét elhívtuk Horváth Barbara pszichológust, aki most OH-kártyák segítségével igyekezett összekovácsolni a csapatot. ,,A fiókgyógyszertárakban nincsen szükség gyógyszerész jelenlétére” tételmondat köré szerveződő disputa heves érvelések közepette zajlott le. Egy áprilisi szerda estén „szakkoliépítőt” rendeztünk a Semmelweis Ignác Kollégiumban, ahol fantasztikus társasjátékokkal kapcsolódhattak ki tagjaink. Mindezek mellett megrendeztük a Második Kabay Kvízestet, amelyen idén 10 csapat (köztük nem szakkollégisták is) mérhette össze tudását mindenféle gyógyszerészettel szorosan kapcsolódó vsgy csak távoli kapcsolatban álló kérdésben. (Például: Hol alapították az első magyarországi patikát? Mi a közös Krúbiban és a visszérbetegségben?)

Folytattuk az GYTK intézeteinek meglátogatását: ebben a félévben a Gyógyszerkémiai Intézetet mutatta be nekünk dr. Lőrinczi Bálint és törzstagunk, Mester Csaba. A látogatás során megtudhattuk meg, mit jelent a preparatív kémia, hogyan kell egy hatóanyagot szintetizálni és tisztítani ahhoz, hogy egy nap gyógyszerhatóanyag lehessen belőle.

Tanulmányutunk ebben a félévben a Magyar Honvédség Kecskeméti Repülőkórházának barokamrájába vezetett, ahol dr. Szabó Sándor az SZTE SZAOK Repülő- és Űrorvosi Tanszék docense, a Magyar Honvédség repülő főszakorvosa és dr. Tótka Zsolt orvos alezredes mesélt nekünk a mindennapjaikról, a munkájuk során fellépő olykor nehéz, ám mindig érdekes kihívásokról.


2_tanulmanyut


Ebben a félévben többször is szerveztünk PatiFuss!-t. A hagyományokat megtörve azonban nem a Semmelweis Ignác Kollégium és a Vasútállomás között köröztünk, hanem az autóktól mentes újszegedi Erzsébet Ligetben javítottuk kondíciónkat egy kis kocogással.


3_Patifuss


A már hagyományosnak nevezhető Kabay Piknikre is a Ligetben került sor. Törzstagjaink alumni és szenior Kabaysokkal ismerkedhettek meg. Elsőkézből hallhattak tapasztalatokat a végzett gyógyszerészek világából, cserébe alumni és szenior tagjaink nosztalgiázhattak az egyetemi éveikről.


1_Piknik


A szemeszter végén a HUPSA-val együttműködve rendeztük meg a Veeva vállalat ,,A gyógyszerészet forradalmasítása felhő alapú megoldásokkal" című workshopját, melynek keretein belül a résztvevők betekintést nyerhettek az innovatív technológiákba és azok gyakorlati alkalmazásába.

A szakkolis sikerek most sem maradtak el: három hallgatónk, Bogner József, Petrinca Krisztina és Sümegi Sándor Soma sikeres államvizsgát tettek, illetve Piszman Zsófia Ilona ezüst fokozatú Talent Ösztöndíjat nyert, valamint ő kapja idén a legjobb tanulmányi eredményt elért Bács-Kiskun megyéből származó hallgatónak járó Zsembery-pályadíjat. Mindezek mellett több szenior és alumni tagunk PhD-fokozatot szerzett: dr. Benke Edit, dr. Csuvik Oszkár, dr. Kondoros Balázs, dr. Party Petra, dr. Topal Leila és dr. Uhljar Luca. Szívből gratulálunk mindenkinek!

Reméljük, a következő félévünk is ugyanilyen mozgalmas lesz!


Petrinca Krisztina

a Kabay János Szakkollégium alelnöke


Hírek

 Hírek RSS
SZTE_SZAKK_Rezidens_PhD_kepzes

A Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Központi Gyógyszertára a szegedi, illetve a szentesi egységeibe felvételt hirdet klinikai gyógyszerész rezidens, valamint a Gyógyszerésztudományi Kar Klinikai Gyógyszerészeti Intézetével közösen duális képzésre.