A Kabay János Szakkollégium tagjai a 2024/25-ös tanév őszi szemeszterében számos érdekes és változatos programon vehettek részt.
Elsők között egy reform TDK Börzét szerveztünk meg. A hatvannál is több résztvevő kezdésnek meghallgatta az egyes intézetek rövid, kutatási témákat a központba helyező bemutatkozóit, majd a standoknál kötetlen formában folyt tovább a diskurzus. Ezzel a kialakítással egy közvetlen kommunikáció jöhetett létre a témavezetők és a hallgatók között, aminek gyümölcseként idén (a visszajelzések alapján) rekord mennyiségű TDK jelentkezés történt. A jövőben nagyobb téren, de ugyanilyen formában kerül megrendezésre a Börze. Reményeink szerint, mindenki megtalálta a számára ideális intézetet és témavezetőt!
Tagfelvételt hirdettünk, és a félév eleji, immár hagyománnyá váló Kabay Nyílt Nap keretében minden érdeklődő kérdésére válaszoltunk. Az eredmény magáért beszél: 11 új taggal gazdagodtunk, így örömmel jelenthetjük be, hogy maximális létszámmal vágtunk neki a szemeszternek.
A felvételi után a félévnyitó közgyűlésen megszavaztuk a Diákbizottság tagjait. Kis változás történt az előző évekhez képest, bővítettük a vezetőségi tagok számát egy fővel. A szavazatok alapján a Diákbizottság tagjai a 2024/25-ös tanévben: dr. Plesz Szonja Bianka (elnök), dr. Petrinca Krisztina (alelnök), Ádám Gréta (szakmai referens), Piszman Zsófia Ilona (gazdasági és média referens), Klement Márk László (titkár) és Lakó Bálint (médiafelelős — új tisztség). Az új tagok beavatása és a nyitó ünnepség a Bohémban zajlott. A következő heti jó hangulatú csapatépítőn az újszegedi Bowling Centerben mértük össze bowlingtudásunkat.
Októberben kezdődtek el az előadás-sorozatok: a szemeszterben vendégeink voltak: Dr. Party Petra (tüdő mikrobiom és betegségeink kapcsolata), Dr. Szakonyi Gerda (antitest-terápia), Dr. Kőrösi Gábor (mesterséges intelligenciával történő szekvencia alapú elemzés) Dr. Árvai István és Kákóczki Zoltán (Medicover bemutatása, HR kérdez-felelek), Dr. Keresztes Csilla (Hogyan prezentáljunk tudományos munkát angolul?) Dr. Csapó Edit (érvényesülés nőként a tudományos életben) Dr. Benkő Ria (klinikai gyógyszerészetben rejlő kihívások). Ezenkívül Ph.D. kerekasztal-beszélgetést is szerveztünk, amelyen doktorandusz képzésben résztvevő vagy résztvett Alumni és Senior tagjaink (Dr. Uhljar Luca, Dr. Georgiádes Ádám, Dr. Topal Leila, Dr. Németh Zsófia – Alumni tagok –, dr. Plesz Szonja Bianka, és dr. Szatmári Péter – senior tagok) meséltek a doktori iskolá(k)ban szerzett élményeikről, tapasztalataikról, a pályában rejlő kihívásokról, bukásokról és sikerekről.
Két nyílt előadást tartottunk, amibe bárki belehallgathatott tagságtól függetlenül. Az elsőre Prof. Dr. Szántay Csabát kértük fel előadónak a Richter Gedeon Nyrt.-től, aki a Rektori Épületben egy igencsak színvonalas prezentáció keretén belül elmondta, milyen is az ideális kutató, és hogy az életben bizony gyakran kell kihívásokkal szembenéznünk, de fontos, hogy felálljunk, és folytassuk utunkat a célunk eléréséig. A másik nyílt előadásunkat a HUPSA szegedi vezetőségével közösen szerveztük meg; a meghívott előadó karunk egykori oktatója, Dr. Pallagi Edina volt, aki elmesélte a hallgatóságnak a saját termékcsaládjának, a CREMEDIQ-nek az életútját az ötlettől egészen a megvalósításig. Mindkét előadáson nagy létszámú hallgatóságnak örvendhettünk.
A vitakészség fejlesztésének érdekében disputát szerveztünk, mely a ,,Be kellene vezetni a sürgősségi fogamzásgátlók vény nélküli forgalmazását” tételmondat körül forgott. Az állítás mellett és ellen számos érv született, és egy rendkívül izgalmas vitának lehettünk szem- és fültanúi.
A fizikai jóllétre odafigyelve újabb Patifuss! eseményt rendeztünk az újszegedi Erzsébet Ligetben, amelyen magas létszámban vettek részt az oktatóink is. A két kör futás a szemeszter közepén segített kicsit kiszakadni a mindennapos teendők és feladatok, ZH-k hálójából, így megújult erővel áshattuk bele magunkat a félév hátralévő részébe.
Büszkeségekből sem volt hiány: 2024. november 18-án a Szent-Györgyi Napok keretében megrendezett díjátadón Dr. Party Petra és Piszman Zsófia Ilona Kedvessy György pályadíjban részesültek, valamint Mester Csaba átvehette az Év Szakkollégistája díjat. November 20-án, a TDK Konferencián is remekül teljesítettek: Mester Csaba különdíjat vehetett át, Gubó Dorka III. helyezést, Piszman Zsófia Ilona és Ádám Gréta pedig I. helyezést értek el.
A tagjaink sikereihez szívből gratulálunk!
A következő szemesztertől új szabadon választható tantárggyal bővül a szakkollégisták repertoárja, hiszen egy frissen induló kurzus, a Kabay nyomában: gyógyszerészet haladóknak minden tagunknak 2 extra kreditet nyújt.
A szemeszterben az oktatóinknak lehetőségük adódott feliratkozni egy heti hírlevélre, amelyből értesülnek az aktuális előadásainkról, így bármikor csatlakozhatnak a nekik tetsző eseményekhez. Köszönjük, hogy ennyien nyitottak felénk!
Köszönjük a Kulturális és Innovációs Minisztériumnak, valamint a Nemzeti Tehetség Programnak, hogy a Szakkollégiumunk tevékenységét a 2024/25-ös tanévben 3.987.000 forint összeggel támogatta.
Reméljük, a tavaszi félév is legalább ennyi izgalmas és változatos programot tartogat majd!